Turul Franței 2006

De la Wikiștiri
Jump to navigation Jump to search

Turul Franței 2006


Ajuns la ediția cu numărul 93, Turul Franței la cilism va avea etapa de deschidere pe 1 iulie 2006.

După ce a dominat timp de 7 ediții, Lance Armstrong s-a retras, lucru care face din actuala ediție una foarte disputată. Marii favoriți ai acestui an sunt: Ivan Basso (CSC), Jan Ullrich (T-Mobile), Floyd Landis (Phonak), Alexander Vinokourov (Astana - Würth), Gilberto Simoni (Saunier Duval - Prodir).

Tour de France 2006-fr.png

Etape

Etapa Ruta Distanță Tip Data Castigator Tricou galben Tricou verde Tricou alb/rosu Tricou alb
Prolog Strasbourg 7 km timp individiual Sâmbătă - 1 Iulie 2006 Thor Hushovd (Credit Agricole) Thor Hushovd (Credit Agricole) Thor Hushovd (Credit Agricole) - Joost Posthuma (Rabobank)
1 Strasbourg - Strasbourg 183 km Duminică - 2 Iulie 2006 Jimmy Casper (Cofidis) George Hincapie (Discovery Channel) Jimmy Casper (Cofidis) Fabian Wegmann (Gerolsteiner) Benoit Vaugrenard (Française des Jeux)
2 Obernai - Esch-sur-Alzette 223 km Luni - 3 Iulie 2006 Robbie McEwen (Davitamon Lotto) Thor Hushovd (Credit Agricole) Robbie McEwen (Davitamon Lotto) David De la Fuente (Saunier Duval) Benoit Vaugrenard (Française des Jeux)
3 Esch-sur-Alzette - Valkenburg 216 km Marți - 4 Iulie 2006 Mathias Kessler (T-Mobile) Tom Boonen (Quick Step) Tom Boonen (Quick Step) Jerome Pineau (Buygues Telecom) Marcus Fothen (Gerolsteiner)
4 Huy - Saint - Quentin 215 km Miercuri - 5 Iulie 2006
5 Beauvais - Caen 219 km Joi - 6 Iulie 2006
6 Lisieux - Vitré 184 km Vineri - 7 Iulie 2006
7 Saint Grégoire - Rennes 52 km timp individiual Sâmbătă - 8 Iulie 2006
8 Saint-Méen-le-Grand - Lorient 177 km Duminică - 9 Iulie 2006
zi de odihnă Luni - 10 Iulie 2006
9 Bordeaux - Dax 170 km Marți - 11 Iulie 2006
10 Cambo-les-Bains - Pau 193 km etapă de munte Miercuri - 12 Iulie 2006
11 Tarbes - Val d'Aran-Pla-de-Beret 208 km etapă de munte Joi - 13 Iulie 2006
12 Luchon - Carcassonne 211 km Vineri - 14 Iulie 2006
13 Béziers - Montélimar 231 km Sâmbătă - 15 Iulie 2006
14 Montélimar - Gap 181 km Duminică - 16 Iulie 2006
zi de odihnă Luni - 17 Iulie 2006
15 Gap - L'Alpe d'Huez 187 km etapă de munte Marți - 18 Iulie 2006
16 Bourg d'Oisans - La Toussuire 182 km etapă de munte Miercuri - 19 Iulie 2006
17 Saint-Jean-de-Maurienne - Morzine 199 km etapă de munte Joi - 20 Iulie 2006
18 Morzine - Mâcon 193 km Vineri - 21 Iulie 2006
19 Le Creusot - Montceau-les-Mines 56 km timp individual Sâmbătă - 22 Iulie 2006
20 Antony-Parc de Sceaux - Paris Champs-Élysées 152 km Duminică - 23 Iulie 2006

Echipe

Nr Echipa Cicliști
1 AG2R Prevoyance Christophe Moreau (FRA), Stephane Goubert (FRA), José Luis Arrieta (ESP), Cyril Dessel (FRA), Samuel Dumoulin (FRA), Mikel Astarloza (ESP), Sylvain Calzati (FRA), Simon Gerrans (AUS)
2 Agritubel Benoit Salmon (FRA), Samuel Plouhinec (FRA), Juan Miguel Mercado (ESP), José Alberto Martinez (ESP), Manuel Calvente (ESP), Christophe Laurent (FRA), Moisés Dueñas (ESP), Cedric Coutouly (FRA), Eduardo Gonzalo Ramirez (ESP)
3 Bouygues Telecom Didier Rous (FRA), Walter Bénéteau (FRA), Laurent Lefevre (FRA), Pierrick Fedrigo (FRA), Laurent Brochard (FRA), Thomas Voeckler (FRA), Jerome Pineau (FRA), Anthony Geslin (FRA), Mathieu Sprick (FRA)
4 C. D´Epargne-Illes Balears Vicente Garcia Acosta (ESP), Florent Brard (FRA), Xabier Zandio (ESP), Isaac Galvez (ESP), David Arroyo (ESP), Oscar Pereiro (ESP), Alejandro Valverde (ESP), Nicolas Portal (FRA), Vladimir Karpets (RUS)
5 Cofidis Rik Verbrugghe (BEL), David Moncoutié (FRA), Bradley Wiggins (GBR), Stephane Augé (FRA), Sylvain Chavanel (FRA), Jimmy Casper (FRA), Christian Moreni (ITA), Ivan Parra (COL), Arnaud Coyot (FRA)
6 Credit Agricole Sebastien Hinault (FRA), Alexandre Botcharov (RUS), Thor Hushovd (NOR), Anthony Charteau (FRA), Patrice Halgand (FRA), Pietro Caucchioli (ITA), Julian Dean (NZL), Christophe Le Mevel (FRA), Jimmy Engoulvent (FRA)
7 CSC Christian Vandevelde (USA), Jens Voigt (GER), Bobby Julich (USA), Stuart O'Grady (AUS), Giovanni Lombardi (ITA), Carlos Sastre (ESP), David Zabriskie (USA), Frank Schleck (LUX)
8 Davitamon-Lotto Mario Aerts (BEL), Robbie McEwen (AUS), Fred Rodriguez (USA), Christophe Brandt (BEL), Chris Horner (USA), Wim Vansevenant (BEL), Cadel Evans (AUS), Gert Steegmans (BEL), Johan Vansummeren (BEL)
9 Discovery Channel George Hincapie (USA), Vjatceslav Ekimov (RUS), Paolo Savoldelli (ITA), Pavel Padrnos (CZE), Jose Azevedo (POR), Benjamin Noval (ESP), Jose Luis Rubiera (ESP), Yaroslav Popovych (UKR), Egoi Martinez (ESP)
10 Euskaltel Unai Etxebarria (VEN), Inaki Isasi (ESP), Iban Mayo (ESP), Haimar Zubeldia (ESP), Inigo Landaluze (ESP), Iker Camano Ortuzar (ESP), David Lopez Garcia (ESP), Gorka Verdugo (ESP), Aitor Hernandez (ESP)
11 Française des jeux Christophe Mengin (FRA), Carlos Da Cruz (FRA), Sebastien Joly (FRA), Sandy Casar (FRA), Thomas Lovkvist (SWE), Bernhard Eisel (AUT), Philippe Gilbert (BEL), Benoit Vaugrenard (FRA), Gustav Erik Larsson (SWE)
12 Gerolsteiner Peter Wrolich (AUT), Georg Totschnig (AUT), Levi Leipheimer (USA), Ronny Scholz (GER), Beat Zberg (SUI), Sebastian Lang (GER), David Kopp (GER), Fabian Wegmann (GER), Marcus Fothen (GER)
13 Lampre Salvatore Commesso (ITA), Marzio Bruseghin (ITA), Damiano Cunego (ITA), Tadej Valjavec (SLO), Daniele Bennati (ITA), Daniele Righi (ITA), Patxi Vila (ESP), Paolo Tiralongo (ITA), Alessandro Ballan (ITA)
14 Liquigas-Bianchi Magnus Backstedt (SWE), Danilo Di Luca (ITA), Stefano Garzelli (ITA), Luca Paolini (ITA), Michael Albasini (SUI), Patrick Calcagni (SUI), Manuel Quinziato (ITA), Kjell Carlstrom (FIN), Matej Mugerli (SLO)
15 Milram Erik Zabel (GER), Marco Velo (ITA), Fabio Sacchi (ITA), Alberto Ongarato (ITA), Andriy Grivko (UKR), Christian Knees (GER), Enrico Poitschke (GER), Björn Schröder (GER)
16 Phonak Koos Moerenhout (NED), Nicolas Jalabert (FRA), Axel Merckx (BEL), Robert Hunter (RSA), Floyd Landis (USA), Bert Grabsch (GER), Miguel Angel Martin Perdiguero (ESP), Alexandre Moos (SUI), Victor Hugo Pena Grisales (COL)
17 Quick Step Cedric Vasseur (FRA), Wilfried Cretskens (BEL), Bram Tankink (NED), Matteo Tosatto (ITA), Steven De Jongh (NED), Juan Manuel Garate (ESP), Filippo Pozzato (ITA), Tom Boonen (BEL), Josè Rujano Guillen (VEN)
18 Rabobank Erik Dekker (NED), Michael Boogerd (NED), Denis Menchov (RUS), Oscar Freire Gomez (ESP), Juan Antonio Flecha (ESP), Michael Rasmussen (DEN), Bram De Groot (NED), Joost Posthuma (NED), Pieter Weening (NED)
19 Saunier Duval David Millar (GBR), David Canada (ESP), Christophe Rinero (FRA), Gilberto Simoni (ITA), Ruben Lobato (ESP), David De la Fuente (ESP), Jose Angel Gomez Marchante (ESP), Francisco Jose Ventoso (ESP), Riccardo Ricco (ITA)
20 T-Mobile Giuseppe Guerini (ITA), Matthias Kessler (GER), Andreas Klöden (GER), Eddy Mazzoleni (ITA), Sergej Honchar (UKR), Michael Rogers (AUS), Patrik Sinkewitz (GER)

Legături externe